Ogłoszenie

Nowe posty nie wyświetlają się w działach: Zespoły, Manga, Anime, Dramy i filmy. Dlatego też prosimy o regularne odwiedzanie tych działów. Za utrudnienia przepraszamy.

#1 2011-05-04 11:31:43

 Sayuuki

Administrator

7851426
Zarejestrowany: 2011-05-03
Posty: 295
Punktów :   

Hanami

http://genkinakama.files.wordpress.com/2009/03/hanami.jpg
Hanami (jap. 花見, Hanami dosł. „oglądanie kwiatów) – tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów, w szczególności kwiatów ozdobnych wiśni piłkowanych (Cerasus serrulata) (jap. 桜 lub 櫻, sakura). Hanami praktykowane jest od kilkuset lat i nadal cieszy się w Japonii sporą popularnością. Kwitnienie wiśni trwa od jednego do dwóch tygodni, zazwyczaj w marcu lub kwietniu, jest relacjonowane przez media i wyczekiwane przez większość Japończyków.

Pełnia kwitnienia (jap. 満開, mankai) następuje zazwyczaj tydzień po otwarciu pierwszych kwiatów (開花 kaika). Po kolejnym tygodniu drzewa zaczynają powoli przekwitać. W Japonii funkcjonuje również wcześniejsza, bardziej starożytna forma hanami, popularna wśród starszych osób, w której obiektem podziwu są kwiaty śliwy (jap. 梅, ume). Ceremonie te mają spokojniejszy charakter niż często hałaśliwe i zatłoczone imprezy pory kwitnienia wiśni.

Do słowa hanami dodaje się często prefiks honoryfikatywny (o, お), co tworzy słowo o-hanami (お花見).

W Japonii tradycja hanami jest nadal żywa. W okresie kwitnienia wiśni tysiące ludzi zapełnia parki, bawiąc się pod ukwieconymi drzewami, przy czym niekiedy zabawa przeciąga się do późnych godzin nocnych. Dla ponad połowy terytorium Japonii dzień kwitnięcia wiśni zbiega się z początkiem roku szkolnego oraz roku podatkowego, w związku z czym uroczystości otwarcia często rozpoczynają się od hanami. Najlepsze miejsca w parkach zajmowane są na kilka godzin, a niekiedy nawet na kilka dni przed samym wydarzeniem. W miastach takich jak Tokio popularne są nocne zabawy pod drzewami wiśni (yozakura, 夜ノ桜,, dosłownie „nocna sakura”), niekiedy, jak np. w tokijskim parku Ueno, przy świetle papierowych lampionów.

Świętowanie hanami wiąże się ze spożywaniem tradycyjnych japońskich potraw takich jak dango (kulki ryżowe), powszechnie pije się też sake i piwo. Japońskie przysłowie „raczej dango niż kwiaty” (花より団子, hana yori dango) dotyczy osób, które wolą ucztować niż podziwiać wiśnie. Inne popularne powiedzenie związane z hanami – " Ciała zmarłych pochowane są pod drzewami wiśni " (jap. 桜の樹の下には屍体が埋まっている!, Sakura no ki no shita ni wa shitai ga umatte iru!?) pochodzi z pierwszego wersu opowiadania z 1925 pt. „Pod drzewami wiśni”, napisanego przez autora o nazwisku Motojirō Kaji'i

Zwyczaj hanami w ograniczonym stopniu jest do dzisiaj kultywowany w Korei, na Filipinach i w Chinach. W ostatnich latach stał się popularny również w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych. W 1912 r. Japonia podarowała Stanom Zjednoczonym 3000 drzew wiśniowych jako dar przyjaźni pomiędzy narodami. Drzewa te, wraz z kolejnymi 3800 z 1956 r., posadzone zostały w Dystrykcie Kolumbii, gdzie co roku odbywa się Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni (ang. National Cherry Blossom Festival). Do zwyczaju hanami nawiązuje tak tytułem, jak i treścią niemiecki film z 2008 r. Kirschblüten – Hanami w reżyserii Doris Dörrie, nagrodzony m.in. złotą nagrodą Niemieckiej Akademii Filmowej

Źródło: wikipedia

To chyba jedno z popularniejszych zwyczajów w Japonii. Chcielibyście aby coś takiego było również w Polsce?  Co myślicie o Hanami?


http://img854.imageshack.us/img854/2107/734ca2e7.jpg

Offline

 

#2 2011-06-03 16:09:48

 Hanabi

Dachinko

Zarejestrowany: 2011-05-27
Posty: 106
Punktów :   

Re: Hanami

Ostatnio akurat robiłam prezentację o Japonii na informatykę (xD) i dodałam kilka slajdów o Hanami, więc zdążyłam się już zapoznać z tym, moim zdaniem, bardzo interesującym świętem ;) Uważam, że to musi być ciekawe, no i wyobrażam sobie, jak romantycznie muszą wyglądać te lampiony zawieszone na sakurach w nocy *-* Chciałabym uczestniczyć w Hanami.

Myślę, że fajnie by było gdyby w Polsce też obchodzono święto Kwitnienia Wiśni, ale wtedy musielibyśmy sadzić więcej tych drzew u nas, bo co to za Hanami bez wiśni ? No i dla Japończyków to święto ma duże znaczenie, bo wiąże się z ich kulturą, a z kulturą Polski raczej nie bardzo. Ale myślę, że ciekawie byłoby obchodzić Hanami chociażby, żeby się dobrze bawić i zobaczyć "jak to jest" ;p i pewnie wielu ludzi miałoby wtedy lepsze pojęcie o Japonii i jej tradycjach.

Offline

 
Shoutbox!







Facebook!



Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi